26. март 2020.

Šta se radi

Nisam odavno postavljao nove postove.
Slabo imam vremena, pa zato.

Pomalo uređujem post "Delovi punog oklopa". Post će imati ukratka objašnjenja svih delova oklopa i slično.
Postaviću još nešto o Anglo-Saksoncima. Jako zanimljiva civilizacija za mene. Uglavnom kad se spomene izraz Anglo-Saksonci misli se na današnje Engleze i Amerikance. Međutim, pravi Anglo-Saksonci su takoreći preci današnjih Engleza. Iako se radi o istom narodu, suštinski su Englezi izmenjeni pod uticajem Normana (pokrštenih Vikinga), kad su osvojili ujedinjeno Englesko kraljevstvo 1066. godine i postepeno osvajali preostale delove kraljevine, sve do 1080. godina.

Od tada je sve izmenjeno kod Engleza. Njihov jezik, kultura, crkva, arhitektura, vlast, uređenje društva, imena, običaji, sve je postepeno izmenjeno.

Tako da kad neko spomene izraz "Anglo-Saksonske države", dobro se setiti da slabo to šta ima veze sa drevnim Anglo-Saksoncima, tj. pravim Englezima.

Jevanđelje po Luki gl. 2. na Anglo-saksonskom jeziku

19. март 2020.

Najstariji mačevi na svetu

Nedavno tj. 28. februara 2020. godine je pronađen u Veneciji mač star 5000. godina. Mač je pronađen u manastiru na ostrvu San Lazzaro degli Armeni, Italija i predstavlja jedan od najstarijih oblika mačeva. Tek do nedavno je bio neprimetno izložen u tom manastiru zajedno sa primercima srednjovekovnih mačeva. Istoričarka Vittoria Dall’Armellina sa Univerziteta Ca' Foscari u Veneciji je pronašla mač među primercima srednjovekovnih mačeva i primetila veliku sličnost najstarijih poznatih mačeva pronađenim u Anatoliji, Arslantep, današnja Turska i ovog primerka.

Primerak, mač iz manastira u Veneciji

 Monah iz manastira i pronalazačica mača

Najstariji poznati mačevi su pronađeni u Arslantepu i datirani na 3300 godine PNE. Prvobitno se smatralo da najstariji mačevi potiču iz 1600 do 1500 godine PNE, međutim Marcella Frangipane sa Rimskog Univerziteta je pronašla još starije i do danas zabeleženo najstarije mačeve na svetu. Mačevi su i dalje u dobrom stanju i izrađeni su od mešavine arsena i bakra. Dugački su od 45 do 60 cm. Mačevi su prilično mali s obzirom na dužinu srednjovekovnih mačeva, posebno dvoručnog mača. 


Arslantep mačevi sa srebrnim ukrasima

 

Smatra se da su mačevi uopšte ustvari evoluirali od bodeža. Zbog toga, bronzani mačevi su uglavnom prilično kratki, osim keltskih tipova mačeva. Drevni asirski, vavilonski, egipatski, grčki, rimski (gladius) mačevi i drugi su takođe bili prilično kratki. Kelti su prvi počeli koristiti duže mačeve u Evropi. Po njihovom uzoru Rimljani u 1. veku su stvorili svoj tip dužeg mača pod imenom spata (lat. spatha) koji je zamenio postepeno gladius. Spata je postala uzor za srednjovekovne tipove mačeva, kada su dugi mačevi naširoko korišteni. ...