27. фебруар 2019.
Iluminacija iz rukopisa druge polovine 15. veka koji prikazuje francuskog kralja i nemačkog cara
Na ovoj slici iz rukopisa se može videti nemački car (tzv. car Svetog rimskog carstva) i francuski kralj, svako u svojim obeležjima. Nemački car ima grb dvoglavog, crnog orla na žutoj podlozi (simbol carstva) i nemačku carsku krunu. Francuski kralj ima obeležja zlatnog ljiljana (simbol Svete Trojice) na plavoj podlozi. Nemački car takođe na plaštu takođe ima obeležja francuske monarhije te to verovatno prikazuje orođenje dve krune putem bračnih veza. Okvir slike je u gotičkom stilu i žute boje (ovakva boja, i levi i desni stub, iako ne u gotičćkom stilu je karakteristično u rukopisima za kraj 15. veka i 16. vek).
25. фебруар 2019.
Vezpazijan psaltir
Vespazian psaltir je anglo-saksonski rukopis iz 8. veka. Nalazi se u Britanskoj bibilioteci u Londonu.
Slika: car David sa svojim muzičarima
Slika: car David sa svojim muzičarima
23. фебруар 2019.
Žan Melot, još jedna slika
Još jedna minijatura koja prikazuje Žan Melota, burgundskog prepisivača i iluminatora iz 15. veka.
21. фебруар 2019.
Povelja Novog Minstera
Povelja Novog Minstera je anglo-saksonski rukopis verovatno sastavljen od Etelvolda 966. godine, episkopa Vinčestera, po nalogu Engleskog kralja Edgara kao dar Novom Minsteru u Vinčesteru (manastiru).
U rukopisu se vidi kralj Edgar kako se moli sa uzdignutim rukama Hristu. S leve strane je Bogorodica, a sa desne apostol Petar (koji je neuobičajeno bez brade).
19. фебруар 2019.
18. фебруар 2019.
Blog na engleskom
Nedavno sam počeo voditi ovakav blog na engleskom jeziku. Može se pogledati ovde: https://medievalzhistoria.blogspot.com/
15. фебруар 2019.
Codex aureus
Codex aureus su bili srednjovekovni rukopisi pisani zlatnim slovima ili ukrašeni zlatnim koricama. Codex aureus od Kenterberoija ili Štokholmski Codex aureus je anglo-saksonski rukopis četiri Jevanđelja, iz sredine osmog veka. Nalazi se u Nacionalnoj biblioteci Švedske zbog čega je i nazvan Štokholmski Codex aureus. Neke stranice su urađene u obojanom ljubičastom pergamentu.
Hi-ro hristogram
Hi-ro hristogram
Benedikcional svetog Etelvolda
Benedikcional sv. Etelvolda (the Benedictional of St. Æthelwold) je anglo-saksonski (staro-engleski) iluminirani rukopis iz 10. veka (oko 970. godine). Benedikcional je liturgijska knjiga blagoslova. Sveti Etelvold je bio naručitelj knjige i on je bio episkop/biskup Vinčestera. Knjiga je napisana na latinskom.
Bogojavljenje tj. krštenje Hristovo na reci Jordanu
Rođenje Hristovo
Bogojavljenje tj. krštenje Hristovo na reci Jordanu
Darivanje od trojice mudraca (kralja)
Unošenje Hrista u hram, Sretenje Gospodnje
Mironosnice na grobu i anđeo, posle Hristovog vaskrsenja
Vaznesenje Hristovo
8. фебруар 2019.
Zlatni kraljevski pehar
Zlatni kraljevski pehar (Royal Golden Cup) ili pehar sv. Agneze (mučenice iz 4. veka) je pehar izrađen u drugoj polovici 14. veka na području vojvodstva Berija u Frncuskoj. Pehar je bio poklon Žana vojvode Berija (Jean I de Berry) francuskom kralju Šarlu VI 1391. godine. Pehar prikazuje život sv. Agneze. Izrađen je tehnikom emajla na zlatu, pehar je od zlata i na dnu su pričvršćeni biseri.
Žan od Berija
7. фебруар 2019.
Ukrašen mač iz 15. veka
Ovo dole je mač (s jedne i druge strane) iz 1420-1450. sa područja južne Francuske. Jabuka (eng. pommel) je jako ukrašena.
Goldenes Rössl
Goldenes Rössl (Beli konj od zlata) je objekat darovan od Izabele Bavarske svome mužu francuskom kralju Šarlu VI. Objekat je darovan za novu godinu 1405. godine. Izrađen je u tzv. ronde-bosse emajl tehnici (zaobljeni emajl).
Na vrhu objekta se vidi Bogorodica sa detetom, anđeli, kralj koji kleči ispred nje kao i maršal s druge strane koji drži kraljev šlem. Dole se nalazi kraljev paž koji čuva ktraljevog konja.
6. фебруар 2019.
Jedan od najlepše oslikanih srednjovekovnih grbova
Jedan od najlepše oslikanih srednjovekovnih grbova je grb Rene od Ažua, oko 1442-3.
3. фебруар 2019.
2. фебруар 2019.
Neki primeri automatona
Monah automaton iz 1560. godine. Napravljen je u južnoj Nemačkoj ili Španiji.
Automaton Turčin iz kraja 18. veka. Smatran je najsavršenijim automatom.
Još neke slike obojanih šlemova
Postavljam ovde još neke slike obojanih šlemova iz 15. veka. Ovde se mogu videti uglavnom šlemovi tipa nemačkog saleta. Ovakav tip šlemova je primenjivan u 15. veku kao deo punog nemačkog gotičkog oklopa i zamenio je tadašnji bascinet.
Nemački puni gotički oklop je korišten u 1420. godine do 1500. godine. Uporedo u to vreme postoji italijanski ili milanski tip oklopa.
Nemački puni gotički oklop je korišten u 1420. godine do 1500. godine. Uporedo u to vreme postoji italijanski ili milanski tip oklopa.
Пријавите се на:
Постови (Atom)